Je něco, co byste rádi změnili na svém současném bagu? Velikost, váha, barva? Nebo byste rádi měli „cool box“ na pití a svačinu do hry případně speciální kapsu na svůj laser? Anebo máte pocit, že je váš současný bag zbytečně velký, když už v něm nemusíte nosit tolik střeliva jako dříve? Zkusíme vám, s přispěním odborníků z MyGolfSpy, pomoci s rozhodováním.
Asi většina hráčů zná rozdíl mezi stand bagem (s popruhy a nožičkami), cart bagem (vhodný a vozíky a buggy) a staff bagem (největší, vídáme u hráčů v TV). V každé kategorii pak najdeme spoustu variant. Proto je důležité vědět, co od svého bagu očekávám. Jaké vlastnosti funkce nebo vychytávky by měl mít a určit si i jejich vzájemnou důležitost.
Není tomu tak dávno, kdy nepromokavé bagy neexistovaly a každý, kdo bral golf trochu soutěžně (čti: hrál za každých povětrnostních podmínek), musel mít někde připravenou i tzv. pláštěnku na bag. To už dnes není nutné, pokud si správně vyberete. Společnosti, které dnes golfové bagy vyrábějí se tak posunuly od designu k vývoji a na jejich současných výrobcích je to opravdu znát.
Čemu věnovat pozornost
Úložný prostor
Proto většina z nás golfový bag má. Abychom si do něj mohli uložit golfové hole a mnoho dalších důležitých věcí potřebných ke hře či tréninku. A když doslouží, je fajn mít ve sklepě nebo garáži místo na hole které potkal stejný osud. Ať už golfové, lyžařské nebo francouzské. Ale to jsme odbočili. U stand bagu není důležitá jen velikost úložného prostoru, ale i jeho využitelnost. Když jde o počet kapes je důležitější jejich přístup a využitelnost než „jen“ jejich počet.
Nejlepší bagy roku 2020 mají jednotlivé kapsy navržené tak, že se nepřekrývají ani si navzájem nezmenšují funkční prostor. Jejich správné rozložení pak umožňuje využít celou kapacitu prostoru a vy tak máte více místa pro své věci.
Kapsa na láhev by měla být jednoduše přístupná a dost veliká na to, aby se do ní vešlo tolik tekutin, kolik potřebujete. Totéž platí o ostatních kapsách, ať už je jejich využití jakékoliv. Zvláště to oceníte, pokud například častěji jíte v průběhu hry nebo při nenadálém dešti, kdy potřebujete rychle vytáhnout nepromok nebo pláštěnku na bag. Dnešní bagy nezřídka mívají i kapsu vyhrazenou přímo pro GPS přístroje, kde je výhodou magnetický klip, který zjednodušuje přístup.
Ti, kteří hledají maximální úložné prostory by měli zvážit Ogio Convoy SE.

Zdroj: © OGIO
Rozdělovače – řazení holí
Stejně jako u kapes, ani zde neplatí „více je vždy lépe“. Je jasné, že 14 „komorový“ bag udělá nejlepší službu pro oddělení holí od sebe, ale zabere hodně místa a hlavně váhy. A to u bagu, který nosíte na zádech minimálně 2 hodiny jednoduše nechcete. V této kategorii je dobrým standardem 4 – 6 oddělených komor. Více komor může u malých bagů znamenat častější zasekávání holí o sebe nebo o bag.
Z tohoto pohledu nejlépe dopadly bagy Ping Hoofer a Sun Mountain 3.5 LS.

Zdroj: © PING

Zdroj: © Sun Mountain
Komfort
Asi je to to docela jasné. Ale i tak – komfort je u bagu na záda naprostá nutnost. Vítězové v této kategorii Vám díky svým kvalitním popruhům a podpoře zad dovolí obejít minimálně 18 jamek s dobrý pocitem v zádech. A možná i ve skórekartě 🙂
Hledáte-li nadstandardní komfort, podívejte se po Ping Hoofer Craz-E Lite nebo Stitch SL2.

Zdroj: © PING

Zdroj: © STITCH
Váha, to je oč tu běží.
Naprosto zásadní parametr, který nemine snad nikdo, kdo hledá bag na nošení. Ono půl kila nemusí znít jako hodně, ale je pravdou, že každé deko navíc může zvláště u rekreačních golfistů ovlivnit únavu a tedy i celý výkon zvláště na posledních jamkách kola. A víme všichni, že je dost zásadní končit kolo s dobrým pocitem ze hry. Pokud hledáte lehký byg, měl by vážit 2,5 kg nebo méně. Oba bagy z kategorie „Komfort“ tento parametr splňují.
A pokud svůj bag občas nosíte, ale častěji vozíte na vozíku, doporučujeme zvážit nákup modelů Ping Hoofer nebo Ping Hoofer 14.

Zdroj © PING
Stabilita nožiček
Jedna z věcí, kterou člověk při nákupu až tak neřeší. Ono to ani moc nejde, protože dokud v bagu nemáte vše, co ke hře používáte těžko tento parametr posoudíte. Nejlepší bagy v této kategorii mají nožičky, které se dobře otevírají i zavírají, jsou odolné a dostatečně robustní a při chůzi nemají tendenci se samovolně rozevírat.
I v této kategorii vítězí značka PING díky speciální podstavě resp. mechanismu, který využívá. Výbornou stabilitu prokázal i Titleist Hybrid 14.

Zdroj: © Acushnet Company
Voděodolnost
Staré pořekadlo praví, že neexistuje špatné počasí na golf, ale pouze špatně oblečený golfista… A u golfového bagu tomu není jinak. Uchovat si svoje vybavení v suchu může být rozhodující pro zahrání dobrého čísla. Vítězem v této kategorii je Cobra Ultradry, se kterým, jak sám název napovídá, budete ultra v suchu. Bag je navíc dobře vyvážený. Počet a prostornost kapes je dostatečná, pro otevření ale potřebujete obě ruce.

Zdroj: © Cobra Golf
GolfAgent radí
Pokud hledáte bag vyloženě pro chůzi, zvažte maximálně lehkou variantu, která vám přinese více komfortu. Únava je vždy potenciální problém.
Hledáte li tzv. hybridní bag, tedy takový, který budete nosit na zádech i vozit, zvažte i nepromokavost bagu. Ušetříte tím váhu i místo, které by jinak zabrala pláštěnka na bag.
Počítejte s tím, že u nepromokavých bagů bývají hůře přístupné kapsy díky jejich izolovaným zipům.
Pokud máte rádi, když vaše věci vypadají i po nějaké době jako nové, stojí za to zvážit bag kožený. Ten bude sice těžší, ale oproti nylonovým se lépe omývá.
Nevybírejte jen podle počtu kapes. Ano, tři jsou obvykle málo, ale devět nebo více jich potřeba není. Pět či šest kapes je obvykle naprosto dostačující.